Rasedustestid – müüdid ja reaalsus

 

Rasedus on mõnikord kauaoodatud, ja mõnikord vastupidi, ootamatu sündmus. Seda võib eeldada erinevate sümptomite järgi, nagu iiveldus, peapööritus, söögiisu suurenemine, kuid kõige täpsema vastus annab rasedustest. Kuidas valida kõige sobivam test, kui täpne see meetod on, samuti muud olulised küsimused – vastab Läti Günekoloogia ja Sünnitusabi Assotsiatasiooni liige Ineta Vasaraudze (lisateave arsti kohta www.vasaraudze.lv).

 

Millised on sümptomid ja muutused naise igapäevaelus, mis ütlevad, et ta võib olla rase?
I.V.: Elus ei ole alati nii, nagu Kolumbia teleseriaalides, kus naine minestab ja kohe on kõigile selge, et ta on rase. Rindade suurenemine, nibude värvi muutumine roosast kuni pruunini ja iiveldus on varased raseduse sümptomid. Kõik need muutused toimuvad aga palju hiljem, kui hakkab erituma rasedushormoon. Varajases staadiumis ei pruugi naine midagi tunda ja peamine näitaja on menstruatsiooni ärajäämine.

Ja siiski tunduvad mainitud sümptomid mulle kui naisele murettekitavad. Ma võin sattuda paanikasse, kui mul on iiveldus või rinnad veidi pinges. Mida te ütlete naistele, et neid rahustada?
I.V.: oluline on teada, et munarakk viljastub 24 tunni jooksul pärast ovulatsiooni ja pärast seda liigub 7 päeva jooksul munajuha kaudu emakasse. Selle aja jooksul moodustub blastotsüst, siis embrüo, kuid see ei tooda rasedushormooni. Rasedushormoon ilmub naise verre alles siis, kui munarakk on kinnitunud emaka seina. Naised on erinevad ja seetõttu toimub protsess keskmiselt seitsme, kümne või neljateistkümne päeva jooksul alates viljastumise ajast. Naine teab väga harva, et viljastumine on nüüd toimunud. See on täiesti ebanormaalne, kui paar seksib üks kord jõulude ajal ja siis nad ootavad rasedust. Tavaliselt naine ei tea, et just “sel korral see juhtus”, seega peamine näitaja on menstruatsiooni ärajäämine.

Mitte ainult täiskasvanud, vaid ka noored elavad seksuaalelu. Kas kõik rasedustestid on sobivad igas vanuses?
I.V.: ametlik jaotus puudub, kuid tegelikult on erinevad rasedustestid sobilikud erinevatele vanuserühmadele. Mida vanem naine, seda targem ta on ja ta saab valida soodsama testi ning seda täpselt juhendi järgi kasutada. Mida noorem naine, seda olulisem on tema jaoks teha test kiiresti ja mugavalt – siin ja praegu. Noortele oleks kõige sobivam test Maria Express, sest seda saab teha mistahes koguse uriiniga, test on lihtne ja hügieeniline, ei vaja eritingimusi. Näiteks mul on mõte teha rasedustest, lähen apteeki, ostan testi, teen selle ära ja “asi selge”.

 

Kas rasedustesti tulemus on alati 100% täpne ?
I.V.: on esinenud juhtumeid, kus naine tegi testi, ootas teatud aja (mitte kauem kui 5 minutit) ja tulemus oli negatiivne. Siis vaatas veel kümme minuti pärast testi ja ootamatult oli tulemus muutunud positiivseks. Kuidas see võimalik on? Tegelikult tulemus oli negatiivne, sest test kuivas ja näitas valepositiivset tulemust. Kui test on tehtud õigesti on tulemus on täpne.

Millist rolli testi puhul mängib hind?
I.V.: Ribatestid on kõige populaarsemad, sest nad on odavad, kuid nendega võib olla probleeme. Naised on vahel segaduses – kumb riba ots uriini sisse panna ja kui sügavale, kuidas seda testi lugeda? Juhtub, et naisele tuleb õhtul meelde, et “päevad” on hiljaks jäänud ja kohe õhtul tehakse ka test. Ribatest on mõeldud hommikuse uriini jaoks, seda ei ole mõtet muul ajal teha. Kui test on tehtud valesti või valel ajal, siis tuleb osta uus test. Maria Express testi saab kasutada igal ajal, igas kohas ja see on väga lihtne – seega pigem osta üks kord veidi kallim test kui mitu korda odavaid.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply